Nízké Tatry - červenec 2005

^

Lehce neplánovaný nedělní výlet z Čierného Balogu na Chopok začal mým nápadem nejezdit s kámošama z Německa další den kolem železničky, když si můžem udělat malý výlet. Mapu jsem sice z Brna nevzal, ale naštěstí mám podrobný autoatlas, takže trasu jsme sestavili podle něj a vypadalo to moc pěkně - jenom pár centimetrů. Na rozcestích stejně budou ukazatele, takže mapu vlastně nepotřebujem.
Ráno jsme se s Vikim vzbudili celkem brzy, tak jsme pojedli, ale bylo nám líto budit Ivču dřív než jsme byli domluvení, takže jsme ji nechali dospat, za což na nás pak byla trošku protivná, že musí spěchat, že na ni čekáme. (Ženské se člověk prostě nezavděčí...) Nakonec ji to ale rychle přešlo, hópli jsme do auta a za půl hoďky jsme vyráželi z parkoviště pod areálem Srdiečko nahoru k výšinám Chopku.

Výstup na Chopok začal pěkně zostra, Viki si celkem brzy začal stěžovat na svoje kolena, tak jsem měl i místama strach, že to vzdá, ale vydržel jak on, tak kolena. U horní stanice lanovky, která chodila asi jednou za hodinu, jsme dali oddech, jednak proto, aby Viki odpočinul kolenům, ale taky proto, že tu mají dvě supr štěňata. A jejich máma se chtěla taky mazlit, tak jsme tu celkem zakysli. Odtud to už bylo na Chopok pořád po kamenech a dokopce, ale cesta ubíhala celkem dobře za mírného vánku, takže se dalo vydržet i čím dál silnější sluníčko. Po pokochání na vrcholu jsme zaskočili na zelňačku do Kamenné chaty pod Chopkem, zavolali Ditě, aby věděla o co přišla, když se jí s náma nechtělo jet na Slovensko.
Odtud už to byla příjemná procházka hřebenovkou, zakončená stoupáním na Ďumbier. Škoda, že pokračování hřebenovky dál na východ je zavřené a že jsme se museli vracet kus zpátky. Prý je to kvuli erozi. Ten co to zavřel asi neviděl erozi způsobenou krávama na úbočí Velké Fatry. tak jsme se kousek vrátili a pokračovali úbočím Ďumbieru na Štefánikovu chatu, kde jsme si dali poslední občerstvovací pivko před sestupem k autu. Sestup proběhl líp, než jsem čekal, záběr na kolena to byl sice značný, ale dalo se to ustát. Jen Viki ztratil svůj pivní klobouček a když jsem mu navrhoval, aby se pro něj ten necelý kilometr vrátil, tak se mu nechtělo.

Ještě musím doma sednout k mapě a spočítat kolik jsme to vlastně ušli a nastoupali převýšení, aby Viki věděl, jakých výkonů je schopen. Tímhle výstupem si vytvořil nový osobní rekord v nadmořské výšce.


kopec

Velký Gapeľ

cesta úbočím Chopku

Chopok

lanovka pod Chopkem

Viktor stoupá

odpočinek u lanovky

pohled na jih

odpočinek u lanovky

místní štěně

Ivana

Ivana a Viki

hřebenovka z Děrvišů

vrcholové skalisko Chopku

Ivana stoupá na Chopok

Radek na Chopku

Široká dolina

skála

Ivana se zase někam sápe

Demenovská dolina

Demenovská dolina

Široká dolina

Viktor u zelňačky

hřebenovka na Ďumbier

vrchol Ďumbieru

Viktor na Ďumbieru

Široká dolina

Ivana na Ďumbieru

Štiavnica z Ďumbieru

Široká dolina

Chopok a Dereše

Ludárova Hoľa

cestou z Ďumbieru

horská květena

Velký Gapeľ

Srdiečko pod Chopkem

u Štefánikovy chaty

Velký Gapeľ

u Štefánikovy chaty
(c) Radek Bednář
  JavaScript DHTML Menu Powered by Milonic